PON - NED 8:30 - 20:00 hod

jazdené auto - ktorý typ prevodovky si vybrať pri kúpe?

Jazdené auto – ktorý typ prevodovky si vybrať pri kúpe?

Kupujete jazdené auto a neviete sa rozhodnúť, ktory typ prevodovky si vybrať? V konečnom dôsledku by rozhodnutie, či zvoliť automatickú alebo manuálnu prevodovku, malo vychádzať z vašich individuálnych jazdných preferencií a potrieb. Tu je niekoľko faktorov, ktoré môžete zvážiť pri rozhodovaní:

 • Podmienky jazdy: Zvážte typ jazdy, ktorý najčastejšie vykonávate. Ak trávite veľa času v cestnej premávke alebo na kľukatých cestách, ovládanie manuálnej prevodovky môže byť náročnejšie. Na druhej strane, ak primárne jazdíte po diaľniciach, môže byť vhodnejší manuál.
 • Vodičské schopnosti: Ak ste skúsený vodič a vyhovuje vám radenie prevodových stupňov, manuálna prevodovka môže byť dobrou voľbou. Ak ste však vodič začiatočník alebo uprednostňujete uvoľnenejší zážitok z jazdy, automatická prevodovka môže byť vhodnejšia.
 • Typ vozidla: Niektoré typy vozidiel sú bežnejšie ponúkané s manuálnou prevodovkou, ako sú napríklad športové autá. Ak vás zaujíma konkrétny typ vozidla, možno zistíte, že v tomto segmente prevládajú skôr manuálne prevodovky.
 • Náklady na údržbu a opravy: Opravy a údržba automatiky môžu byť drahšie ako u manuálnych prevodoviek, preto zvážte svoj rozpočet a sumu, ktorú ste ochotní minúť na údržbu z dlhodobého hľadiska.
 • Osobné preferencie: Výber medzi automatickou a manuálnou prevodovkou bude asi v závere závisieť hlavne od osobných preferencií. Zamyslite sa nad tým, aký zážitok z jazdy uprednostňujete a aký typ prevodovky vám pomôže užiť si chvíle za volantom.

Ak nemáte skúsenosti s obomi typmi prevodovky, najlepšou cestou na oskúšanie je napríklad testovacia jazda. U väčšiny predajcov vozidiel a bazárov, je možné dohodnúť si okrem obhliadky aj testovaciu jazdu. Jazdené auto od súkromného predajcu je pred kúpou tiež vhodné otestovať, a to nielen kvôli prevodovke.

Jazdené auto s automatickou prevodovkou – výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou automatickej prevodovky, či už sa jedná o nové alebo jazdené auto, je jednoduchšie šoférovanie. S automatickou prevodovkou vynakladáte menej úsilia, najmä pri šoférovaní v hustej premávke alebo v náročných podmienkach. S automatickou prevodovkou je pohodlnejší a komfortnejší aj celkový zážitok z jazdy – tento typ prevodovky totiž dokáže radiť plynulejšie ako manuál. Neposledným faktorom, ktorý nahráva „tímu automat“ je aj spotreba paliva. Nezávisle na tom, či ide o jazdené auto alebo nové vozidlo, automatika môže v niektorých prípadoch poskytnúť nižšiu spotrebu paliva ako manuály, najmä v modernejších vozidlách, ktoré využívajú pokročilé technológie (napríklad CVT prevodovka). Toto platí najmä pokiaľ sa jedná o šoféra, ktorý s manuálnou prevodovkou nepracuje až tak precízne ako skúsený vodič.

Často skloňovanou nevýhodou automatickej prevodovky sú náklady na opravu. V prípade, že sa niečo pokazí na automatickej prevodovke je cena práce aj náhradných dielov väčšinou vyššia ako u manuálnej prevodovky. Ak kupujete jazdené auto, pravdepodobnosť poruchy je vyššia. Niektorí vodiči sa vyhýbajú automatu aj kvôli pôžitku zo šoférovania a kontrole nad vozidlom.

Jazdené auto s manuálnou prevodovkou – výhody a nevýhody

S manuálnou prevodovkou máte väčšiu kontrolu nad výkonom vozidla. Pre niektorých vodičov, hlavne tých motoricky zdatnejších, je dôležitý aj spomínaný zážitok z jazdy a „to pravé riadenie vozidla“, ktoré umožňuje manuálna prevodovka. Čo sa týka ceny, vozidlá s manuálnou prevodovkou sú väčišnou cenovo dostupnejšie – či už teda kupujete auto na splátky alebo zaplatíte celú sumu vozidla, počiatočný náklad na auto s manuálom býva nižší.

V prípade, že sa manuálna prevodovka pokazí, náklady na náhradné diely aj prácu sú vo väčšine prípadov nižšie, ako v prípade poruchy automatickej prevodovky. V niektorých prípadoch môžu manuály poskytnúť lepšiu spotrebu paliva ako automatické, najmä v menších, športovejších vozidlách.

Hlavnou nevýhodou pre niektorých šoférov je, že manuálne prevodovky vyžadujú viac úsilia a zručnosti na ovládanie ako automatické. Takisto môžu byť manuálne prevodovky menej plynulé ako automatické, čo môže viesť k menej komfortnému zážitku z jazdy.

Záverom je, že výber medzi automatickou alebo manuálnou prevodovkou je na osobných preferenciách a obe možnosti majú svoje pre a proti. Ak si ceníte jednoduchosť používania a pohodlie, automatika môže byť lepšou voľbou. Na druhej strane, ak máte radi väčšiu kontrolu a pútavejší zážitok z jazdy, môže byť vhodnejší manuál.

Typy automatických prevodoviek

Pre automobilových nadšencov môže úlohu pri výbere auta zohrať nielen rozdiel medzi manuálom a automatom, ale aj konkrétny typ automatickej prevodovky.

jazdené autá cvt prevodovka

Vo vozidlách sa bežne používa niekoľko typov automatických prevodoviek, vrátane:

 1. Tradičná automatická prevodovka (Hydraulic Automatic): Tento typ automatickej prevodovky využíva na radenie prevodových stupňov hydraulický systém a je najtradičnejším a najpoužívanejším typom automatickej prevodovky.

  Výhody:
  Spoľahlivosť: Hydraulické automatické prevodovky sú vo všeobecnosti spoľahlivé a majú dlhú životnosť.
  Jednoduché použitie: Ovládajú sa pomerne jednoducho a sú dobrou voľbou pre vodičov, ktorí uprednostňujú zážitok z jazdy bez námahy.
  Nevýhody:
  Spotreba paliva: V porovnaní s inými typmi automatických prevodoviek môžu byť hydraulické automaty menej úsporné.
  Náklady: Oprava alebo výmena hydraulických automatických prevodoviek môže byť drahšia ako pri iných typoch prevodoviek.


 2. Bezstupňová prevodovka (CVT): Tento typ automatickej prevodovky využíva systém remeňa a remenice na poskytovanie nekonečného počtu prevodových pomerov, čo má za následok plynulé zrýchlenie a lepšiu spotrebu paliva.

  Výhody:
  Úspora paliva: Prevodovky CVT sú vysoko účinné a môžu zlepšiť spotrebu paliva vozidla.
  Plynulý chod: Prevodovky CVT poskytujú plynulé zrýchlenie, čo môže viesť k pohodlnejšiemu zážitku z jazdy.
  Nevýhody:
  Náklady: Oprava alebo výmena CVT môže byť drahšia ako pri iných typoch prevodoviek.
  Menej kontroly: Prevodovky CVT ponúkajú vodičovi menšiu kontrolu nad výkonom vozidla v porovnaní s inými typmi prevodoviek.


 3. Dvojspojková prevodovka (DCT): Tento typ automatickej prevodovky používa dve spojky na predvoľbu ďalšieho prevodového stupňa, čo má za následok rýchlejšie a plynulejšie radenie prevodových stupňov v porovnaní s tradičnými automatickými prevodovkami.

  Výhody:
  Výkon: DCT poskytujú rýchle a plynulé radenie prevodových stupňov, čo môže zlepšiť výkon vozidla.
  Úspora paliva: DCT môžu byť efektívnejšie z hľadiska spotreby paliva v porovnaní s hydraulickými automatmi.
  Nevýhody:
  DCT môžu byť zložitejšie ako iné typy prevodoviek, čo môže predražiť ich opravu alebo výmenu.
  Trhavé riadenie: V niektorých prípadoch môžu DCT zaznamenať hrubé alebo trhavé radenie, čo môže negatívne ovplyvniť zážitok z jazdy.

Ide o najbežnejšie používané typy automatických prevodoviek vo vozidlách. Výber medzi nimi bude závisieť od vašich individuálnych potrieb a preferencií, vrátane štýlu jazdy, rozpočtu a typu vozidla.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Rýchla kalkulácia leasingu

Novinky z nášho Facebooku

RÝCHLA KALKULÁCIA