PON - NED 8:30 - 20:00 hod

financovanie auta

Financovanie auta? 4 najčastejšie spôsoby ako na to

Rozmýšľate aké financovanie auta je pre vás vhodným riešením? Spôsobov existuje hneď niekoľko a závisí od vašich osobných preferencií, finančnej situácie a dlhodobých cieľov. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody. Prinášame vám prehľad niektorých faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere financovania auta.

Leasing: Leasing je forma finančného nájmu, pri ktorom si počas určitého obdobia prenajímate auto. Pri tejto možnosti nemusíte vlastniť veľký kapitál a odpadnú vám aj starosti s predajom auta po skončení leasingu.

Spotrebný úver: Ďalšia z možností, pri ktorej sa však narozdiel od leasingu stávate okamžitým vlastníkom auta. Takýto typ úveru vám umožní splácať auto v priebehu určitého obdobia. Musíte však mať dostatočnú bonitu, aby ste si mohli požičať peniaze od banky alebo úverovej spoločnosti.

Financovanie od predajcu: Niektorí predajcovia automobilov alebo autobazáre ponúkajú vlastné financovanie auta. Pri tejto možnosti je výhodný fakt, že vybavíte všetko na mieste predaja. Nevýhodou však je to, že najmä bazáre sa špecializujú na predaj áut a finančné produkty, ktoré väčšinou nie sú najlacnejšie. Nevýhodou často býva, že bazáre sa hlavne špecializujú na predaj áut a finančné produkty, ktoré nie sú často tie najlacnejšie. Je dôležité porovnať tieto ponuky s inými možnosťami financovania, aby ste zistili, či sú pre vás výhodné.

Kúpa v hotovosti: Najjednoduchšou možnosťou je možnosť priamej kúpy v hotovosti. Tam je však problém to, že v dnešnej dobe nemá každý toľko financií, aby si mohol dovoliť kúpiť auto týmto jednorazovým spôsobom.

financovanie auta

Financovanie auta leasingom

Pri možnosti leasingu existujú možnosti klasického leasingu, operatívneho leasingu a spätného leasingu. Pri prvej možnosti sa stávate majiteľom vozidla po splatení leasingu. Súčasťou zmluvy sú dohodnuté mesačné splátky a akontácia na financovanie auta sa pohybuje na úrovni od 10 do 70 percent. Existujú však typy klasického leasingu bez akontácie, vtedy však klient nesie zodpovednosť za prípadné škody na vozidle a následné opravy.

Ďalšou možnosťou je operatívny leasing, vtedy je vlastníkom auta leasingová spoločnosť. Auto máte len prenajaté na určitú dobu, na jej konci sa ale nestávate majiteľom vozidla, to vrátite leasingovej spoločnosti a môžete si vybrať druhé.

Spätný leasing je vhodný najmä ak ste podnikateľ a v situácii, ak potrebujte hotovostnú pôžičku a ste vlastníkom vozidla. Pri tejto možnosti vaše auto naďalej využívate a získanú hotovosť použijete tam, kde ju práve pri svojom podnikaní potrebujte. Špecialisti na tento typ leasingu, akými je aj spoločnosť Autoleasing.sk, dokážu schváliť financovanie auta týmto spôsobom už do jednej hodiny.

Spotrebný úver na financovanie vozidla

Ak chcete nové auto, môžete si zobrať aj spotrebný uver od bežnej banky či nebankovej spoločnosti. Zásadný rozdiel je v tom, že pri financovaní auta úverom sa stávate okamžitým vlastníkom vozidla. Výhodné to môže byť pre platcov dane z pridanej hodnoty, ktorí si DPH môžu odpočítať celú naraz. Oproti leasingu však musíte splniť prísnejšie podmienky pri schvaľovaní.

Ak už si vyberiete financovanie auta prostredníctvom úveru, treba byť opatrný a vyhnúť sa nevýhodným úverom. Nesiahajte hneď po prvom úvere a pred podpisom zmluvy by ste si mali vždy porovnať niekoľko ponúk. Takisto by ste si mali preveriť aj to, aká bude výsledná zaplatená čiastka a aká je ročná percentuálna sadzba spotrebného úveru na auto.

financovanie auta

Ako sa správne rozhodnúť?

Samozrejme, ideálnou voľbou by bolo, keby si auto mohol dovoliť každý kúpiť za vlastné. Keďže to však nie je úplne možné, trh ponúka rôzne šikovné spôsoby financovania a preto by ste si mali zvážiť pre a proti na financovanie auta.

V porovnaní s úverom majú leasingové splátky tendenciu byť nižšie, pretože sa počítajú na základe rozdielu medzi kúpnou cenou auta a jeho hodnotou po skončení leasingu. Takisto nemusíte sa obávať ani zmeny hodnoty auta, pretože nie ste jeho majiteľom. To zníži riziko strát na hodnote auta. Navyše po skončení leasingu si môžete vybrať nové a modernejšie auto a pokračovať v leasingu.

Financovanie auta úverom, je pre vás výhodné vtedy, ak chcete byť vlastníkom auta. Po splatení úveru s ním môžete nakladať podľa svojich predstáv, napríklad ho predať alebo používať ďalej. Treba však počítať s tým, že mesačné splátky budete mať v porovnaní s leasingom vyššie, pretože pri úvere sa splátky počítajú na základe celkovej ceny auta a úrokov. Pri úvere je zásadná položka aj hodnota auta, pri predaji sa vám môže časť finančných prostriedkov vrátiť, ale takisto sa môže stať, že hodnota auta klesne.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Rýchla kalkulácia leasingu

Novinky z nášho Facebooku

RÝCHLA KALKULÁCIA